23.06 - 04.07.2012 - Campionatele Naţionale de Scrimă pentru copii - Constanţa

Aur și bronz la CN de copii pentru Crișul Oradea

Echipa de băieţi a CS Crişul

Echipa de băieţi a CS Crişul – medalie de bronz - © FOTO: scrima.info

La Constanţa s-au desfăşurat Campionatele Naţionale de Scrimă pentru copii 8-13 ani, printre care şi cel de spadă, la care au participat sportivi de la Crisul Oradea, antrenaţi de Nicolae Ille.
              Copiii au reuşit să obţină trei medalii, dintre care una de aur şi una de bronz, la echipe, şi un argint la individual.

Medalia de aur a fost obţinută la categoria 12-13 ani, de echipa de fete alcătuită din Benea Bianca, Andreea Tufan, Barabas Sara şi Kurucz Csenge. Fetele au trecut în primul tur de Quarto Bucureşti (45-22), apoi LPS Craiova I (45-30), în semifinale de Olimpia Bucuresti (45-44), iar în finală de eterna rivală CS Satu Mare (45-41).

Echipa de fete –medalie de aur - împreună cu antrenorul Nicolae Ille

La masculin, 12-13 ani, echipa orădeană formată din Biro David, Boldiszar Forro, Olar Dominic şi Dani Ivan au terminat pe locul 3, dupa ce au pierdut semifinala cu CS Satu Mare (45-33). Asta, după ce au trecut pe rând de Farul Constanţa (45-14), CSŞ 3 Steaua (45-43), iar în finala mică au dispus de LPS Craiova II (45-38).
            La individual, 12-13 ani, Olar Dominic a pierdut finala cu sătmăreanul Adam Maska. Biro David a terminat pe 17, Ivan Daniel pe 29 si Forro Boldizsar pe 34 din 56 de sportivi înscrişi la această categorie. La individual feminin, 12-13 ani, Bianca Benea s-a clasat pe locul 7, Andreea Tufan pe 26 din 37 de sportive. Ruben Cheregi a terminat pe 10 la categoria 8-9 ani, Barabas Sara pe 9 la 10-11 ani, iar Andreea Botan pe 12 la 8-9 ani.